Бистрицький Євген. Відкрити книгу // Форумологія: носійка історій про явище Форуму видавців у Львові. Альманах творів учасників 25 BookForum. — Львів, 2018. — С. 90-91.

Головна    

ВІДКРИТИ КНИГУ

Євген БИСТРИЦЬКИЙ


філософ за покликанням,
доктор наук за необхідністю,
відкривач суспільства, власної долі
і червоного сухогоКнижковий форум, як і кожний ярмарок, це оприлюднення книги, її публічність, її відкриття. Адже й сама книга — це теж відкриття. Книга — це звичайний великий інструмент відкритості, відкриття, прозорості й прозорливості. Підійдіть до прилавка, відкрийте будь-яку книжку і відбудеться відома всім, хоч і непомітна, магія: через прозорість її сторінок вас буде винесено і втілено в особливий, інший, але наперед знайомий вам, світ. І ось ви вже там. \91\

Там, у світі іншого життя, що захоплює і охоплює вас, — його ще називають художнім, — відкритого для споглядання, та й, будемо одвертими, для підглядання, світі переплетення характерів, тіл і інтриґ, вдач, молодості і старості, щастя і нещастя, добра і зла, краси і ницості. Або вже за іншою яткою опиняєтеся у великому часі й просторі — у картинному світі історії, революцій, битв, народних рухів, опиняєтеся у музеї воскових героїв історичної драми — серед пожовклих листків їхніх декретів, газет, любовних послань. А ось, до речі, цілі фотоальбоми з картинками міст, країн, репродукціями великих мулярів. Вони знову повертають нас з тривимірності історичного світу до вихідного стану зовнішнього спостерігача перед прилавком. Нас відкидає назад у нашу реальність: адже не кожний здатний увійти у фотографії чи вжитися в найчудовішу репродукцію картини. А якщо на іншій ятці раптом зацікавилися юриспруденцією чи менеджментом, то ви — вже майже дійова особа, вас ніби вповноважено для цього, звичного боку реальності. Ви вже вийшли зовсім зі світу книги й міркуєте над сторінками, як застосувати та прикласти приписи зі сторінок у реальному світі, професійному та міжособистому. А ще є книжки, які остаточно повертають нас у зовнішню реальність, — філософи ще називають її об’єктивною, — ці книжки містять знання з природничих наук, вони геть нічого не повідомляють і не радять нам щодо сенсу життя. У кращому разі — розповідають нам важливі речі про фізіологію нашого існування, якою ми аж ніяк не є. Так ми знову опинилися в нашій звичній позиції: ось тут ми посередині Форуму, перед ятками видавництв, і все, як завжди. Ми вийшли з книги в усіх сенсах. Але ж ми пережили квест відкриття інших світів і людей.

Ось так книжки самі збігаються та виструнчуються на ятках перед нами, щойно запитаєш у них про їхню екзистенційну, буттєву, властивість — відкривати для нас іншій світ і залучати в нього. Книги відкривають нам і привносять нас, трансцендують до спільноти, яку ми здатні вигадати та уявити і в якій постійно, насправді, живемо. Переглядайте сторінки, нехай вас виносить у цю велику трансцендентальну спільноту всіх — тих, хто читає і не читає книжки, й тих, хто суголосно розуміють світ, який книжки відкривають.

Слухайте, я лише повторю вам уже відому істину: вибір книжки для читання чи вивчення — це екзистенційний вибір, який визначає перебіг вашого життя, вашу долю і вдачу. Не ми вибираємо книжки — вони, лукаві, обирають нас. Утім, навіщо при цьому бути обережними — відкривайте більше книжок на ятках, відкривайте життя, вершіть власну долю!
Повернутися до головної сторінки